Cyganka z fajką

Olej na płótnie, 33x62 cm. Obraz zakupiony w 2009 r. w Polsce w antykwariacie. Karol (Józef) Heimroth, urodzony w 1860 r., zmarł w 1930 r. Mieszkał i działał we Lwowie. W latach 1889-1892 i 1894 r. uczesticzył w wystawach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w latach 1890-1891 we Lwowie. Wykonywał także dekoracje malarskie do wnętrz sakralnych, m.in. do kościoła Jezuitów we Lwowie. Jego obrazy znajdują się we Lwowskiej Galerii Obrazów, w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.

Obok nazwiska – Budapest 906 (?). Stan obrazu dobry, drobne odpryski farby w dolnej części obrazu. Motyw Cyganki z fajką, rozdartą koszulą na ramieniu był popularny w XiX w. przede wszystkim w krajach niemieckojęzycznych.

• Data: 1906
  • Autor: Karol (Józef) Heimroth