Głowa chłopca

Głowa chłopca, Martin Kaleja-Januv (*24 IV 1984 Jarovnice), tempera na płótnie 28x30 cm, circa 2010

Martin Kaleja-Januv urodził się i wychował się w Jarovnicach w romskiej osadzie niedaleko Sabinova w słowackich Karpatach. Talent i umiejętności plastyczne (malarstwo, rzeźba, snycerka) kształtował pod kierunkiem nauczyciela plastyki w Jarovnickiej szkole podstawowej, artysty-malarza Jana Sajko. Naukę kontynuował w Liceum Sztuk Plastycznych w Preszowie w zakresie rzeźby artystycznej. Jego prace znajdują się m.in w w kolekcji Muzeum Kultury Romów na Słowacji i Słowackiego Muzeum Narodowego. Obecnie Martin Kaleja-Januv pracuje w szkole podstawowej w Jarovnicach jako asystent nauczyciela. Szkoła w Jarovnicach (wioska  sąsiaduje z największą na Słowacji osadą romską) jest placówką edukacyjną kształcącą ponad tysiąc romskich dzieci rocznie.

• Data: circa 2010
  • Autor: Martin Kaleja-Januv